Warto przynajmniej dwa razy do roku, czyli na sezon wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy robić gruntowny przegląd swojej szafy i garderoby. Zbyt duża ilość ubrać i dodatków nie oznacza bowiem wcale, że łatwiej dobrać na odpowiedni strój każdego ranka. Wręcz przeciwnie – otaczanie się nadmiarem rzeczy powoduje niepotrzebny chaos, bałagan i trudności w podejmowaniu decyzji. No dobrze, tylko co zrobić z ubraniami, butami i akcesoriami, których nie planujemy już więcej nosić i które nie będą nam już więcej potrzebne?

Pomyśl,czy możesz coś oddać lub sprzedać

Ciekawym sposobem na odzyskanie pewnej sumy pieniędzy może być sprzedaż już nienoszonych ubrań na różnego rodzaju portalach internetowych. Chętnych na kupowanie w wirtualnych „lumpeksach” nie brakuje. Rzecz, która z jakiegoś powodu nam nie pasuje - rozmiarem, kolorem, czy też po prostu nie chcemy już jej dłużej nosić, bo zwyczajnie nam się znudziła, dla kogoś może stać się prawdziwą perełką i spełnieniem marzeń. Często okazuje się, że posiadamy w swojej szafie ubrania praktycznie nowe, założone zaledwie dwa razy lub nawet wcale. W takiej sytuacji internetowa sprzedaż jest świetnym pomysłem. Nieco bardziej znoszone rzeczy, jednak wciąż w całkiem dobrym stanie warto oddać potrzebującym – nie tak trudno znaleźć w swoim otoczeniu osoby, które chętnie przyjmą używane ubrania lub wrzucić je do specjalnie przeznaczonych kontenerów i pojemników. Od czasu do czasu w większości miast organizowane są także oficjalne zbiórki używanych ubrań.

Co z tym, co naddaje się tylko do kosza?

Ubrania poplamione, dziurawe, z wyraźnymi śladami użytkowania, czyli takie, które nie posłużą już żadnej innej osobie, należy w odpowiedni sposób zutylizować. Tylko w jaki? Wyrzucić do odpadów zmieszanych? Tak, obuwie męskie, damskie i dziecięce oraz większość ubrań powinna wylądować w czarnym pojemniku. Istnieją jednak pewne wyjątki. Część może powiem z powodzeniem zostać ponownie przetworzona i wykorzystana. Mowa tu na przykład o klapkach, japonkach i sandałach wykonanych z tworzyw sztucznych, czy foliowych pelerynach i płaszczach przeciwdeszczowych. Pamiętajmy również, że ubrania i buty, które zostały zabrudzone środkami i substancjami chemicznymi. Mowa tutaj głównie o ubraniach roboczych, powinny zostać oddane do specjalnego Punku Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto ograniczyć ciągłe kupowanie nowych ubrań – dziś w modzie jest minimalizm oraz dbanie o środowisko. O wiele lepiej mieć mniej, ale dobrych jakościowo, wykonanych z naturalnych i oddychających materiałów elementów garderoby, niż całą masę rzeczy kiepskiej jakości, w których ani nie czujemy się zbyt komfortowo, ani nie wyglądamy zbyt dobrze, więc często w niedługim czasie od zakupu lądują one na śmietniku...

Wiele ciekawych informacji na temat segregacji i utylizacji „trudnych” odpadów można znaleźć tutaj: ekokompan.pl/. Nie zapominajmy, że odpowiedni sposób pozbywania się zwłaszcza elektrośmieci, baterii, czy leków ma ogromne znaczenie dla naszej planety i przyszłych pokoleń.