Trudno jest dzisiaj funkcjonować bez urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Znajdują się one w domach każdego z nas, do tego korzystają z nich różnego rodzaju instytucje, firmy, przedsiębiorstwa, organizacje. W sumie więc liczbę tych urządzeń w naszym kraju można liczyć w tysiącach. Z czasem urządzenia te przestają być sprawne, ich naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa. Pojawia się pytanie: gdzie oddać elektro śmieci?

Substancje zawarte w telewizorach lub komputerach

W urządzeniach elektrycznych  i elektronicznych znajdują się podzespoły do produkcji, których konieczne jest użycie metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Mimo wiedzy na temat ich szkodliwości nie da się ich całkowicie wyeliminować. Stąd też z urządzeniach elektronicznych i elektrycznych stosowane są:

  • brom;
  • chrom;
  • nikiel;
  • ołów;
  • kadm.

W świetlówkach znajduje się rtęć, w komputerach można znajdować się także polichlorobifenyl. Niezależnie od tego, jaka substancja znajduje się w danym urządzeniu, każda po przedostaniu się do gleby, wód i atmosfery staje się dla nas i środowiska niebezpieczna. Sprzęt, na którym znajduje się przekreślona ikona kosza powinien zostać przekazany do utylizacji wyłącznie specjalistycznym firmom.

Gdzie oddać elektroodpady?

Ze względu na obecność szkodliwych substancji zużyte lodówki, komputery, tonery, telewizory nie mogą trafić do śmietnika, a stamtąd na wysypisko śmieci. Zgodnie z prawem zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny musi trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Taki punkt istnieje na terenie każdej gminy. Inne rozwiązanie to skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się skupem i odbiorem elektrośmieci. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą elektroodpady pozostawić Punkcie Zbierania Odpadów Elektrycznych i Elektronicznych we Wrocławiu przy ul. Buforowej 2.

Bezpłatna zbiórka elektrośmieci

Zbiórka elektrośmieci odbywa się tam bezpłatnie. Firma oferuje  odbiór od firm i instytucji a także od osób prywatnych. Firma odbiera większe ilości spod wskazanego adresu. Na potwierdzenie przekazania elektrośmieci firma wystawia dokumenty. Jest to Karta Przekazania Odpadu.

Dzięki ofercie firmy możemy zgodnie z prawem pozbyć się wszelkich elektrośmieci, także drukarek i kserokopiarek. Z naszą firmą możemy skontaktować się nie tylko osobiście, ale także pod numerem telefonu stacjonarnego – .

 

Zgodnie z prawem możemy pozbyć się elektrośmieci na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest kontakt ze specjalistyczną firmą, która może odebrać elektroodpady z naszych domów, firm, instytucji. Elektrośmieci możemy także dowieźć do punktu zbierania elektrośmieci także osobiście. Osobiście przywiezione elektrodpady możemy zostawić bezpłatnie. Korzystajmy z tych możliwości pozbycia się elektrośmieci. Na wysypisku śmieci będą one rozkładać się przez setki lat zagrażając zdrowiu następnych pokoleń.