Kilkanaście lat temu w naszych domach liczba urządzeń elektrycznych i elektronicznych była niewielka. Dzisiaj jest ich mnóstwo. Pojawia się problem z ich utylizacją, kiedy się zepsują lub w przypadku wymiany na nowe. Zawierają one bowiem duże ilości szkodliwych substancji. Zabroniono więc wyrzucania ich do śmietnika. W jaki sposób zgodnie z prawem można się ich pozbyć?

Jakie substancje zawierają podzespoły urządzeń elektronicznych i elektrycznych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet w elektrycznej kolejce, którą bawią się ich dzieci znajdują się niebezpieczne substancje. Takie substancje znajdują się także w komputerach, kserokopiarkach, lodówkach, zamrażarkach, piekarnikach i elektrycznych kuchenkach. Lista urządzeń zawierających niebezpieczne substancje jest bardzo długa. Także substancji niebezpiecznych jest całkiem sporo. Najczęściej używane metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje to:
azbest. Ma duże właściwości izolacyjne, stąd też stosuje się go zarówno w urządzeniach elektronicznych jak i elektrycznych. Stosowany jest od bardzo wielu lat, dzisiaj wiemy, że może wywołać raka płuc;
brom. Znajduje się w podzespołach komputerów. W nadmiernej ilości może prowadzić do zaburzeń neurologicznych;
kadm. Zawierają go baterie urządzeń elektrycznych. Może doprowadzać do chorób nowotworowych.
Oczywiście eksploatacja urządzeń zawierających te i inne substancje jest bezpieczna. Stają się one groźne dopiero wtedy, kiedy je zdemontujemy lub wyrzucimy do zsypu. Aby ustrzec nas przed skutkami wyrzucania elektroodpadów wprowadzono ustawę, która zobowiązuje nas do oddawania ich tylko do miejsc do tego celu przeznaczonych.

Gdzie oddać elektro śmieci?

Zbiórka elektrośmieci prowadzona jest między innymi przez firmę Ekokompan, której siedziba mieści się we Wrocławiu przy ulicy Buforowej 2. Przy tej ulicy znajduje się punkt odbioru, w którym każdy z mieszkańców może oddać bezpłatnie elektroodpady. Ale firma oferuje także możliwość odbioru tych toksycznych odpadów także spod wskazanego adresu. Firma odbiera większe ilości bezpłatnie. Oferuje odbiór od firm i odbiór od instytucji. Na odpady, które zostaną odebrane firma wystawia dokumenty. Są one potwierdzeniem, że elektrośmieci rzeczywiście zostały przekazane uprawnionej do tego firmie. Dokument ten nosi nazwę: „Karta przekazania odpadu”. Firma kieruje swoją ofertę do wszystkich, którzy chcą legalnie pozbyć się niesprawnych drukarek, kserokopiarek i innych urządzeń określanych mianem elektrośmieci. Częścią oferty jest także złomowanie komputerów.

Liczbę urządzeń elektronicznych i elektrycznych można oceniać dzisiaj w tysiącach, jeśli nie w setkach tysięcy. Gdyby wszystkie niesprawne urządzenia trafiły na wysypisko śmieci trułyby nie tylko nas, ale także kilka następnych pokoleń. Niektóre z nich mogą leżeć dziesiątki, inne setki lat. Korzystajmy więc z usług specjalistycznych firm, które zajmują się ich odbiorem, utylizacją lub recyklingiem. To się naprawdę nam opłaca. Elektrośmieci można oddać za darmo.